Dokładne wskazanie miejsca zdarzenia pożarowego – w połączeniu z szybką reakcją na nie – pozwala niezwłocznie podjąć akcję przeciwpożarową, jak i przeprowadzić skuteczną ewakuację osób z niebezpiecznego obszaru.
Urządzenia systemu ACSP posiadają Świadectwa Dopuszczenia zgodne z Rozporządzeniem Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji, europejskie Certyfikaty Stałości Właściwości Użytkowych zgodne z EN 54 oraz Krajowe Certyfikaty Stałości Właściwości Użytkowych (tzw. znak budowlany B).
W ramach systemu ACSP pracować może szereg adresowalnych ostrzegaczy pożarowych – automatycznych i ręcznych. Przeznaczeniem pierwszych jest samodzielne wykrycie pożaru, drugie zaś umożliwiają zgłoszenie zauważonego pożaru osobom znajdującym się w obiekcie.
ostrzegacze automatyczne
czujki dymu, czujki ciepła, urządzenia wielosensorowe
ostrzegacze ręczne
do stosowania wewnątrz lub na zewnątrz pomieszczeń
Dzięki współpracy z adresowalnymi modułami linii bocznej MLB-400, centrala może obsługiwać także konwencjonalne ostrzegacze pożarowe, zarówno automatyczne (czujki), jak i ręczne.
W odpowiedzi na sygnały o pożarze otrzymane z ostrzegaczy, centrala może wyzwolić pracę sygnalizatorów adresowalnych. Dzięki opcji aktywowania urządzeń o konkretnych adresach możliwe jest niezależne alarmowanie (sterowanie ewakuacją) w różnych częściach obiektu.
Płyta centrali ACSP-402 oraz adresowalne moduły MIO-400 posiadają wejścia i wyjścia programowalne. Dzięki ich obsłudze centrala może zarówno nadzorować, jak i kierować pracą podłączonych urządzeń lub systemów zabezpieczenia pożarowego, m.in. wentylacją pożarową, bramami pożarowymi czy systemami gaśniczymi.
Nadzorowanie stanu i kierowanie pracą innych urządzeń zewnętrznych, np. sterownikami wind to kolejny z atutów centrali ACSP-402. Możliwa jest także współpraca np. z systemem kontroli dostępu czy dźwiękowym systemem ostrzegawczym.
Do obsługi systemu ACSP może być użyty panel wyniesiony APSP-402, który można umiejscowić nawet do 1 km z dala od centrali. System obsługuje się z niego tak samo, jak z panelu centrali – użytkownik zyskuje pełen dostęp do informacji o systemie, jak i do wszystkich jego funkcji. Dodatkową zaletą takiego rozwiązania jest brak konieczności szkolenia personelu z obsługi innego sprzętu niż centrala.
Zdalny dostęp do stanu systemu możemy uzyskać za pomocą aplikacji Virtual APSP. Dostępna zarówno na komputery, jak i na urządzenia mobilne.
Połączenie z centralą odbywa się za pośrednictwem modułu ethernetowego, a przesyłane dane są szyfrowane. W ten sposób sprawdzić można nie tylko kwestie serwisowe, ale także przejrzeć bieżące alarmy lub historię zdarzeń.
W procesie identyfikacji centrala automatycznie wykrywa topologię oraz wszystkie urządzenia pętlowe – struktura zostaje od razu odwzorowana graficznie w programie.
Proces automatycznej identyfikacji kończy się gotowością systemu do pracy – w podstawowej konfiguracji.
Oprogramowanie usprawnia diagnostykę ewentualnych problemów instalacyjnych, związanych np. z okablowaniem, i ułatwia ich lokalizację. Dostępna jest funkcja weryfikacji elementów pętlowych, która w przypadku uruchomienia sprawdzi, jakie zmiany zostały wprowadzone od poprzedniej identyfikacji.
możliwość włączenia do instalacji, za pomocą modułu linii bocznej, istniejących fragmentów systemu konwencjonalnego
możliwość przeprowadzenia jednoosobowego testu ostrzegaczy, bez konieczności angażowania dodatkowych osób
ograniczenie ilości okablowania w instalacji dzięki zastosowaniu wskaźników adresowalnych
wbudowany zasilacz buforowy współpracujący z pojedynczym akumulatorem 12 V jako zasilaniem awaryjnym – dotyczy zarówno centrali, jak i panelu wyniesionego
dzięki użytym w MIO-400 przekaźnikom o dużej obciążalności można bezpośrednio sterować różnymi urządzeniami
precyzyjna lokalizacja miejsca wystąpienia zagrożenia pożarem dzięki adresowaniu urządzeń
rozwiązania obniżające koszty instalacji – m.in. pojedynczy akumulator rezerwowy
efektywne funkcje przyspieszające konserwację – m.in. test jednoosobowy
zaawansowana diagnostyka umożliwiająca szybsze śledzenie ewentualnych zakłóceń pracy całego systemu i poszczególnych urządzeń
łatwy i wygodny proces programowania
czytelny podgląd stanu systemu w aplikacji na komputer i urządzenia mobilne
integracja z INTEGRUM w celu wizualizacji aktualnego stanu systemu
możliwość zdalnej obsługi z wykorzystaniem panelu wyniesionego
specjalne wejścia/wyjścia do nadzorowania i sterowania urządzeniami innych firm: m.in. systemem oddymiania czy sterownikami wind
możliwość włączenia do instalacji istniejących części systemu konwencjonalnego CSP
Konfigurator sprzętowy SSPX to przyjazne i wygodne w obsłudze narzędzie do projektowania adresowalnych systemów sygnalizacji pożarowej z wykorzystaniem urządzeń SATEL. Niezwykle intuicyjny interfejs programu sprawia, że proces tworzenia projektu jest szybki i efektywny