Aspekty architektoniczne i estetyczne przy projektowaniu budynków coraz częściej idą w parze z nowoczesnymi rozwiązaniami technologicznymi.
Jednym z nich jest automatyka budynkowa.
Funkcjonalność przez nią oferowana wpływa na efektywność utrzymania obiektu, oszczędność energii, komfort i bezpieczeństwo.
W ramach automatyki budynkowej mogą pracować takie instalacje jak np. oświetleniowa, grzewcza, klimatyzacyjna, wentylacyjna czy nawadniająca oraz napędzane elektrycznie rolety, żaluzje, markizy, bramy, szlabany, zamki, zawory itp.
Intuicyjne i łatwe zarządzanie tak szerokim spektrum urządzeń jest niezwykle istotne, a wręcz kluczowe z punktu widzenia użytkowników. Elementami automatyki budynkowej można sterować lokalnie np. za pomocą przycisków, tradycyjnych przełączników ściennych, czy paneli obsługi / graficznych manipulatorów, a także zdalnie, przy użyciu aplikacji mobilnych lub pilotów. Część funkcji może być wyzwalana automatycznie, przez sygnały odbierane z czujników czy od innych urządzeń oraz na podstawie zaprogramowanych scenariuszy.
Ważną kwestią przy automatyce budynkowej jest dowolność przeznaczenia budynku, w którym może być instalowana – sprawdzi się ona zarówno w obiektach mieszkalnych, biurowych, komercyjnych, jak i przemysłowych. W każdym z nich możemy stworzyć przestrzeń, która będzie sprzyjała efektywnej i komfortowej pracy, jak również miłemu spędzaniu wolnego czasu.
zobacz więcej
Automatyka w standardzie KNX
zobacz więcej
Automatyka w ramach systemu INTEGRA