Czujki to istotny element systemu sygnalizacji włamania i napadu (SSWiN).
Ich zadaniem jest wykrycie intruza i jego działań oraz powiadomienie o tym centrali. Czujki ochrony dodatkowej odpowiadają za detekcję zdarzeń losowych (jak pożar czy zalanie). Część z dostępnych urządzeń może też pełnić podwójną rolę i brać udział w realizacji funkcji inteligentnego domu.
Czujki ruchu PIR wykorzystują podczerwień do wykrywania obecności człowieka w chronionym obszarze. Za ich skuteczność odpowiadają zastosowane algorytmy detekcji oraz konstrukcja układu optycznego.
Wyposażone są w dwa różne czujniki – podczerwieni i mikrofalowy. Przy wykrywaniu intruzów korzystają więc z dwóch różnych zjawisk fizycznych, co zmniejsza ryzyko fałszywych alarmów w lokalizacjach, gdzie występują przeciągi lub gwałtowne zmiany temperatury.
To urządzenia służące do wykrycia otwarcia okna lub drzwi, przez co pełnią w systemie bardzo istotną rolę. Dostępne wielkości, sposoby montażu oraz kolory obudów pozwalają na dobranie odpowiedniego modelu czujki do posiadanej stolarki.
Rozpoznają charakterystyczny dźwięk rozbijania szkła zwykłego, laminowanego i hartowanego. Dzięki wykorzystywaniu technologii mikroprocesorowej analizy dźwięku, minimalizują ryzyko wystąpienia fałszywego alarmu, wywołanego hałasami innego typu.
Służą do wykrywania wstrząsów towarzyszących już samym próbom sforsowania drzwi lub okien. Urządzenia SATEL korzystają z cyfrowej obróbki sygnału, co zapewnia dużą powtarzalność parametrów i odporność na fałszywe alarmy wywoływane podczas normalnej eksploatacji obiektu.
To urządzenia wyposażone w więcej niż jeden czujnik. Dzięki temu pojedyncze urządzenie może reagować równolegle na kilka typów zdarzeń (np. ruch i zbicie szyby czy zmiany temperatury i natężenia oświetlenia).
Do wykrycia nieuprawnionego wejścia na chroniony teren aktywne bariery podczerwieni wykorzystują wiązki IR, emitowane z nadajnika do odbiornika, których przerwanie wywoła alarm. Opisywane urządzenia przystosowane są do pracy w zmiennych warunkach atmosferycznych.
Specyficzny rodzaj czujek ruchu, które, dzięki zastosowaniu specjalnej soczewki, nadzorują wąski pas przestrzeni zwany potocznie „kurtyną”. Urządzenia te mogą być instalowane zarówno na zewnątrz, jak i wewnątrz budynku. Znajdą zastosowanie przy zabezpieczaniu m.in. linii ogrodzenia, bram wjazdowych, ścian budynku oraz drzwi i okien.
Systemy SATEL, rozszerzone o czujki ochrony dodatkowej, skutecznie wykrywają również te zagrożenia, które mogą wpłynąć na nasze życie, zdrowie, a także powodować straty materialne.
Rolą czujek gazów jest wykrywanie oraz ostrzeganie o obecności substancji lotnych, szkodliwych dla życia i zdrowia (tlenku węgla, oparów chloroformu) oraz wybuchowych (gazu ziemnego, propan-butanu).
Czujki te reagują na pojawienie się dymu widzialnego lub nagły wzrost temperatury. Sprawdzą się wszędzie tam, gdzie ryzyko pojawienia się ognia jest wysokie, lecz nie ma obowiązku instalowania całych systemów sygnalizacji pożarowej.
Zadaniem tego typu czujek jest wykrycie wycieku m.in. z instalacji hydraulicznej lub zbiorników wody (np. akwarium).
Czujki z tej grupy reagują na przekroczenie ustalonych progów temperatury lub szybkie jej zmiany. Część z nich może przekazywać informację o zmierzonej wartości temperatury do centrali, co może być wykorzystywane m.in. do nadzorowania i automatycznego regulowania warunków termicznych w pomieszczeniach.